1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul'da DİSK, KESK, TMMOB, TBB ve 1 Mayıs bileşenleri kortejleri, valiliğin Taksim Meydanı'na izin vermemesi nedeniyle Bakırköy Halk Pazarı alanında bir araya geldi. Fakat İstanbul'lu vatandaşların söz konusu mitinge katılmadığı gözlendi. Miting alanının havadan çekilen görüntülerinde katılımın çok düşük kaldığı görüldü. Kutlama alanına gelmek isteyenlerin alana girişte ve sokaklarda güvenlik aramasından geçirildiği mitingin geçtiğimiz yıllara nazaran daha düşük boyutlu olması dikkatlerden kaçmadı. Bu da halkın artık 1 Mayıs etkinliklerinin işçiler için değil de siyasi ve ideolojik etkinlik olduğunun farkına varması olarak yorumlandı.

Saat 13:00 sıralarında başlayan kutlamalarda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel konuşma konuşma yaparken, Kardeş Türküler grubu da bir konser düzenledi.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü biliniyor fakat ülkemizde daha çok siyasi ve idelojik bir etkinlik olarak kutlanıyor.