ABD, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyonlar sonrası PKK'ya yardım etmeye devam ediyor. TSK'nın Suriye'nin Karaçok bölgesindeki PKK hedeflerini vurmasının hemen ardından terör örgütüne 22 tır silah, mühimmat ve araç desteği sağladı. ABD'nin desteklerinin Türkiye'nin başarılı operasyonları sonrası desteğini daha çok artırması dikkat çekti. 

ELEŞTİRİLERE RAĞMEN DESTEĞE DEVAM EDİYOR

Bu arada terör örgütünün TSK operasyonları sırasında kullandığı saldırı silahlarından bazılarının Amerikan yapımı TOW füzeleri olduğu ortaya çıkmıştı. ABD'nin Suriye'de müttefik olarak nitelediği PYD/PKK militanları, ülke genelinde "SDG" adını kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde pentagon sözcüsü PKK - SDG - YPG bağlantısını onaylayan bir gafa imza atmıştı.

SINIRI KONTROL ETMEK İSTİYOR

PYD/PKK, Suriye'nin kuzeydoğu sınırındaki Haseke'den başlayarak Hatay'ın karşısına kadar, sınır hattında uzanan bir hakimiyet bölgesi kurmayı hedefliyor. Fakat Türkiye buna izin vermek istemiyor, bu yüzden operasyonlar düzenliyor. ABD'de sınır hattına askeri araç göndererek kalkan olmaya çalışıyor.