Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından 6 Mayıs'ta açıklanan ve toplamda 107 hakim ve savcının ihraç edildiği listede FETÖ’nün “Hava Kuvvetleri imamı” Adil Öksüz’ü serbest bırakan hâkimlerden Ankara Batı Hâkimi Çetin Sönmez de yer almıştı.

ELEŞTİRİLMİŞTİ

Adil Öksüz'ü serbest bırakması nedeniyle eleştirilen hakimin 15 Temmuz darbe girişiminden çok sonra ihraç edilmesi kamuoyunun tepkisini çekmiş, Sönmez hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gözaltı kararı çıkarılan Sönmez, Muğla Ortaca’da yol kontrolü sırasında gözaltına alınmıştı. Sönmez'in alınan ilk ifadesinde suçlamarı kabul ettiği ve FETÖ ile irtibatını itiraf ettiği öğrenildi. 

İTİRAFÇI OLDU

Ankara Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından sorgulanan Sönmez hakkında tutuklama kararı istenilirken, Nöbetçi Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Sönmez’in evden ayrılması halinde gerekli birimleri uyaracak donanıma sahip “elektronik kelepçe takılarak, konutu terk etmemek suretiyle adli kontrol altına alınmasına” karar verdiği öğrenildi.