2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşandı. Aynı dönemde arazi fiyatlarında ise artış yüzde 15 seviyesinde oldu. Bu veriler eşiğinde tüm Türkiye'de fiyat bazında 5. sıraya yükselen Trabzon'da konut stoklarının neredeyse tamamı satılmış durumda. Son bir yılda Trabzon’daki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bin 500 TL’den bin 667 TL’ye yükseldi.

HER YERDE KONUT İNŞAATI

Yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla, son üç yıl içinde Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında yüzde 300 artış yaşandı. Özellikle Trabzon merkeze yakın Yomra, Akçaabat, Arsin gibi ilçelerde hala konut inşaatlarına devam ediliyor. Bu bölgelerdeki konutların çoğu daha başlanılmadan bile satılmıştı. Fiyat bazında satılık ve kiralık konutlarda en çok artış merkez ilçe olan Ortahisar'da yaşandı. Şehirdeki en pahalı gayrimenkuller Ortahisar’dan çıkarken, en kısa amortisman süresi de 25 yıl ile Ortahisar’ın oldu.

ARAPLARIN BU İLGİSİ HER ALANA YANSIDI

Arap turistler sadece konut fiyatlarına değil, turizme de katkı sağlıyor. Bölgede bir çok turistik bölge son 10 yıl içerisinde önemli bir değişime sahne olurken, turistik mekanlarda konaklama ve diğer ücretlerde de önemli artışlar yaşandı. Bölgede birçok turistik otel vs. inşaatı yapıldı.

Arap turistlerin bölgeye sık sık gelmesi ilk olarak emlak sektörü ile beraber turizmi etkiledi. Merkez ilçelerin yanı sıra köylerde bile vatandaşların konut ve arazilerini tercümanlar vasıtasıyla sattığı görülüyor.