Portekiz RTP kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündem konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Dünya'da ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle ABD konusundaki açıklamaları dikkat çekiciydi. Cumhurbaşkanı, ABD'nin terör örgütü PKK'ya verdiği desteği açık bir dille eleştirdi.

"TRUMP'I UYARDIM"

RTP'nin sorduğu sorulara samimi cevaplar veren Erdoğan, geçen ay düzenlediği ziyarete vurgu yaparak "Başkan Donald Trump'a yaptığım uyarılara rağmen ABD Rakka operasyonunu PYD/ PKK ile gerçekleştirmekte ısrar etti. Şu anda ben Amerika'nın PYD'ye ve YPG'ye yaklaşım tarzını hiç şık bulmuyorum. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Kaldı ki, Amerika'nın askerleri, subayları bu terör örgütüyle beraber hareket ediyorlar. Amerika bunlara çok ciddi miktarda ne yazık ki silah vermiştir. Bunların içinde ağır silahlar vardır, hafif silahlar vardır, miktarı çok çok fazla." ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK ile birlikte hareket ettiklerini, bunları kendilerinin tasvip etmediğinin altını çizerek bölgede yaşanacak gelişmelere anında cevap vereceklerini de vurguladı.