Trabzon ’un Konaklar Mahallesi’nde 13 Şubat 2017’de evlerine çağırdıkları 3 kızdan ikisini dövdükten sonra görüntüleri sosyal medya üzerinden tüm Türkiye’ye duyuran 3 üniversiteli kız hakkında istenen cezalar ve iddianamenin ayrıntıları belli olmuştu. Habertürk gazetesinde yer alan habere göre dayak atan kızlar, 46 yıl ceza sonrası şaşkınlıklarını gizleyemedi. Tutuklanmaları talep edilen dayak atan kızlardan İzmit’te bulunan Hukuk Fakültesi öğrencisi Nurçin Ç., “Cezayı öğrenince şaşırdım. Tecavüzcüler ve adam öldürenler sokakta gezerken evimize gelerek, bize saldıranları alt ettiğimiz için 46 yıl hapis isteniyor. Bunu kimse kabul edemez. Kamuoyu baskısı yüzünden böyle bir iddianame hazırlandı” açıklamasında bulunarak, şaşkınlığını ve tepkisini gösterdi.

DAYAKÇI KIZLAR CEZAYA TEPKİLİ

İddianamenin ayrıntılarını avukatından öğrenen Hasibe H. “Adam öldürme yok, işkence yok. Kendimizi savunduk. Video kaydı abartıydı. Evimizi basanlara, savcı niye bu kadar az ceza istedi. Üçüncü kez yakalama talebi ilginç geldi. Tehdit ederek evime geldiler. Ev baskını yaptılar. Bunlara istenilecek ceza 3 yıl mıdır? Evin içinde bize saldırdılar. Yalan ifade verdiler. Tehdit ediyor, ev basıyor. 4 yıl ona istiyorsun bize 46 yıl istiyorsun. Yaptığımız doğru değil ama ağır bir ceza talep ediliyor” açıklamasında bulundu.

GÖZLER MAHKEMEDE

İddianame Trabzon 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi ve son kararı verecek olan yer. Mahkemenin vereceği karar merakla beklenirken, yaşanan görüntüler, video kaydı ve sonrasında gelen açıklamalar kamuoyunda yoğun tepki çekmişti.