Bir dönem adı filmlerde geçen, ülkemizde de yeşilçam sayesinde oldukça popüler olan, bir dönemin sayılı zenginleri arasında yer alan, servetini silah kaçakçılığı ile elde eden ünlü Suudi işadamı Adnan Kaşıkçı, İngiltere'de hayatını kaybetti.

BOND FİLMİYLE ADINI DUYURMUŞTU

82 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistanlı işadamı Adnan Kaşıkçı bir süredir parkinson tedavisi görüyordu. Elde ettiği zenginliği silah ticareti sayesinde kazanan Kaşıkçı, 70 ve 80'li yıllarda dünyanın en zenginleri arasında yer alıyordu.

TÜRKİYE'DE TANINIYORDU

70'li ve 80'li yıllarda - adından olsa gerek - ülkemizde de oldukça tanınan isimlerden olan Kaşıkçı Filipinler'in eski lideri Ferdinand Marcos ile ilişkisi nedeniyle çeşitli suçlamalarla karşılaşmış, bu yüzden bir süre İsviçre'de hapis yatmıştı. Hakkındaki suçlamalardan aklanan Kaşıkçı sadece iş dünyasında değil, magazin dünyasında da adını sık sık duyuran bir isim oldu. 

ŞİMDİ TRUMP'A AİT

80'li yıllarda dünyanın en büyük yatlarından birine sahip olan Kaşıkçı'nın 86 metrelik "Nabila" adlı yatını önce Brunei Sultanı, ondan da ABD Başkanı Donald Trump satın almıştı. Söz konusu yat James Bond filminde de kullanılmıştı.

İlginç bir detay daha: Kaşıkçı, Prenses Diana ile araba kazasında hayatını kaybeden Dodi Fayed'in de dayısıydı. Tüm dünyayı sarsan trafik kazası halen daha aydınlatılabilmiş değil.