Konu hakkında BBC Radio'ya açıklamada bulunan İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd "Şu anda siber saldırının arkasında kim var bilmiyoruz. Çalışmalar devam ediyor" ifadelerini kulandı. Rudd açıklamasında şuan için saldırıyı kimin düzenlediğini bilmediklerini aktardı. Söz konusu saldırı İngiltere ve İskoçya'nın başta olmak üzere birçok ülkenin internet ağına düzenlenmişti. Saldırıdan Türkiye dahil olmak üzere 100 ülkenin etkilendiği ifade ediliyor.

GELEN MAİLLERİ AÇMAYIN

İngiltere ve İskoçya'yı hedef alan saldırı dışında, tüm dünyada birçok kullanıcın mail hesaplarına yollanan maillerle kullanıcıların sistemleri etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor. Dünya çapında #WannaCry adı altında yapılan siber saldırı ile gönderilen maillerlde yer alan linklere tıklayan kullanıcıların sistemleri çöküyor, yeniden kullanmak isteyenlerden ise para isteniyor.

Bu arada kötü haber: Sosyal medyada yer alan bazı iddialara göre saldırı, ABD istihbaratı NSA den çalınan-sızdırılan bir sistemle yapılıyor. NSA'nın Windows gibi işletim sistemlerinin içerisine girmek için "açık kapılar" bırakıldığı biliniyor.