Cumurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, günlerdir kamuoyunu meşgul eden ve yoğun tepki çeken Kavurmacı konusunda net açıklamalarda bulundu. Erdoğan, tahliye konusunda gelen tepkiler konusunda "yargının kararı" derken, Kavurmacı konusunda partisine eleştiride bulunulmasına sert çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Siyasette bu temizliğin yapılmadığını iddia eden bunu somut olarak ortaya koyması lazım. Hep söylerim, müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Kimse bu söyle! Kalkıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın damadını söylüyorsan, bu konu şu anda yargıyla alakalı. Kalkıp denetimli serbestlik kararı vermiş, beraat vermemiş. Dolayısıyla yargıyla alakalı bir sorun. Bunu kalkıp da şu anda siyasi partinin içerisinde herhangi bir konumu olmadığı halde AK Parti'ye fatura kesmeye kalkmak kimsenin haddi değil. Önce bunlar kendi işleriyle uğraşsınlar." ifadelerini kullandı.

Özellikle son günlerde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları Kavurmacı'nın tahliye edilmesine yoğun tepki göstermiş, tahliye kararını eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu açıklamalarının sosyal medyada da eleştirildiği, AK Parti tabanından tepki çektiği görüldü.

Kadir Topbaş'ın damadı olan Kavurmacı, TUSKON'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tehdit ettiği toplantılara katılmış bir isim olarak biliniyor. Kavurmacı, söz konusu tehdite alkışlarla karşılık vermişti.