Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı Fransa'da terör örgütü DEAŞ tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Başkent Paris'te Champs-Elysees bulvarında meydana gelen olayda bir saldırganın Şanzelize Caddesi yakınlarında polisle silahlı çatışmaya girdiği, Kalaşnikof ile yapılan saldırıda 1 polisin öldüğü, 2 polisin ise yaralandığı öğrenildi. Olay sırasında ateş açan saldırganlardan biri etkisiz hale getirilirken, diğer saldırganın kaçtığı bildirildi. Olay sonrasıo cadde trafiğe kapatılırken, geniş çaplı operasyon başlatıldı.

TRUMP MESAJ YAYINLADI

Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Saldırının hangi sebepten gerçekleştiğini söylemek için henüz çok erken" ifadelerini kullanırken, saldırıyı DEAŞ terör örgütünün üstlendiği bildirildi. Olay sonrası tüm metrolarında kapatıldığı öğrenildi. Yaşanan gelişmeler sonrası ABD Başkanı Donald Trump "Fransa ve halkına başsağlığı diliyorum. Bu korkunç bir şey. Başka bir terör saldırısına benziyor. Güçlü ve tedbirli olmalıyız" açıklamasında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande terör saldırısı sonrası kabinesini olağanüstü toplantıya çağırdı.

3 GÜN SONRA SEÇİM VAR

66 milyon nüfuslu Fransa'da 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı seçimleri, 11 ve 18 Haziran’da ise milletvekili genel seçimleri yapılacak; bu seçimlerde 43 milyon seçmenin oy kullanma hakkı var.