Fransa'da aylık olarak okuyucularının karşısına çıkan Lyon Capital, Türk sivil toplum kuruluşlarını araştırdığı son dosya haberinde, skandal bir iddia ortaya attı. Kapak fotoğrafında "Erdoğan Lyon'da ağını nasıl örüyor?" sorusunu yönelten dergi, Türk sivil toplum kuruluşları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bağlantı olduğunu iddia etti.

TEK TEK YAZDILAR

Dergide yayınlanan infografikte MÜSİAD, DİTİB ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) direkt olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlı olduğunu ve bölgedeki derneklerden Adalet, Eşitlik ve Barış Konseyi (COJEP) ve Türklerin inisiyatifi ile kurulan Eşitlik ve Adalet Partisinin (PEJ) dolaylı yoldan Erdoğan ile bağlantısı olduğu iddi edildi. Dergi söz konusu sivil toplum kuruluşlarının sorumlularının da isimlerini tek tek yazarak ayrı bir skandala imza attı.

Dergi ayrıca referandum sonuçlarına atıfta bulunarak "Lyon’da yüzde 86,1 evet çıktı, muz cumhuriyetine yakışır" yorumlarına yer verildi. Derginin haberi sosyal medyada Türk vatandaşların ve gurbetçilerin tepkisini çekti.