Fransa devlet televizyonu France 5'de yayınlan Dans L'Air programına L'Opinion Gazetesi yazarı Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet'in sözleri damgasını vurdu. Fransa'da Türkçe yayın yapan Arti33.com'un haberine göre DAEŞ'in Türkiye'yi neden hedef aldığının konuşulduğu programda, Türkiye'ye yönelik eleştirilere sert tepki gösteren Merchet, "Fransa'da Türkiye hakkında kötü konuşmaktan zevk alıyoruz. Sürekli Türkler kötü demeye bir son verelim. Bu doğru değil." ifadelerini kullandı. Sunucunun "Türkiye'ye yönelik eleştiriler haksız mı?" sorusuna ise, Merchet "Evet biraz haksız" cevabını verdi.

"Emperyalist güçler Osmanlıyı parçalara böldü" Jean-Dominique Merchet, yeni bir ülke olan Türkiye'nin bir asır önce Fransa, İngiltere gibi emperyalist güçlerin Osmanlı'yı parçalara bölmesiyle küçüldüğinü hatırlatarak son dönemde terör saldırılarına maruz kalan Türkiye ile ülkesi Fransa'nın yeterince dayanışma içerisinde olmadığı eleştirisinde bulundu.

Fransa'da yaşanan DEAŞ saldırısı sonrası Türkiye, Başbakanlık seviyesinde Fransa'da düzenlenen protestoya katılmış, Fransa'nın yanında olmuştu.