Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu hakkında yaptığı açıklamada e-tebligat sisteminin 1 yıldır başarılı bir şekilde uygulandığını ve daha da yoğunlaştırılması için çabaladıklarının altını çizerken, kamu kurumlarının da bu hizmete yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı. Ağbal, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'na gelmesi planlanan teklifin aynı şekilde yasalaşması halinde trafik cezaları ve HGS cezaları gibi bir çok idari cezanın artık elektronik ortamda vatandaşlara gönderileceğini bildirdi.

ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİLECEK

Ağbal, yasa teklifinin TBMM komusyonunda kabul edildiğini belirterek "Önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek teklifin yasalaşması halinde başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere ilk etapta Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer bazı kamu kurumları, idari para cezalarını vatandaşlarımıza e-Tebligat sistemi üzerinden ulaştıracak.” ifadelerini kullandı.

TEBLİGATLAR DAHA HIZLI GÖNDERİLECEK

Ağbal teklifin yasalaşması halinde önemli bir tasarruf elde edileceğini belirtirken, vatandaşların da para cezalarını erken ödemeleri halinde yüzde 25 oranında indirimden yararlanmalarını kaybetme olasılığı da düşecek.