KTÜ bünyesinde yer alan ve bölge tarihi üzerine araştırma faaliyetleri yürüten Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan çalıştay, Tarihsel Arka Planıyla Pontus Meselesi adı verilen ulusal bir çalıştay olarak yapılacak.

5 OTURUM YAPILACAK

15 Mayıs Pazartesi günü Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde 08.30-17.30 arasında sürecek olan çalıştay, 5 oturumda ve toplam 17 akademisyen tarafından yapılacak. Çalıştayın başkanlığını ise KTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda KTÜ Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Hikmet Öksüz üstlenecek.

UZMAN İSİMLER KATILACAK

Alanında uzman akademisyenlerin Pontus meselesini tarih alt yapısıyla günümüze dek bütün yönleriyle ele alacak. Sözde Ermeni Soykırımı iddialarının ABD ve Avrupa’da etkili olmasından ilham alan Yunanistan’ın Karadeniz bölgesinde 350 bin Yunan’ın soykırıma uğratıldığını iddia edip kasıtlı bir şekilde 19 Mayıs 1919’u Pontus Soykırım Günü ilan etmesinin ardından Türkiye aleyhine uluslararası siyaset alanında olumsuz hava estirmeye çalışmakta.

FARKINDALIK OLŞTURACAK

Sözde Pontus Soykırımı’nın yaklaşan 100. yıl dönümü dolayısıyla KTÜ’nün düzenlediği bu çalıştayın ilerleyen süreçte konuyla ilgili Türkiye’de yapılacak olan etkinliklerin ön ayağı olarak değerlendiriliyor. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan çalıştaya Trabzon’un üst düzey bürokratları ve üniversite camiası ile birlikte bölge halkının yoğun katılımı bekleniyor.

KAYNAK: http://www.61medya.com/gundem/ilk-kez-ktude-duzenlenecek-h14210.html