İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın (UK Home Office) 7 Nisan'da hazırlayıp hükümete sunduğu FETÖ raporunda skandal ifadeler dikkati çekiyor. Raporda bakanlığın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçarak İngiltere’ye gelen FETÖ’cülere sığınma hakkı tanınması için hükümete öneride bulunulduğu ortaya çıktı.

FETÖ'CÜ OLMALARI ÖNEMLİ DEĞİLMİŞ!

Bakanlık tarafından öneri mahiyetinde olan raporda,'eğitimci, medya çalışanı, ordu ve yargı mensuplarının' haklarında FETÖ’cü olduklarına dair en ufak bir şüphe bulunması ve beyanlarının olması durumunda bile İngiltere’ye sığınma hakkı doğması yönündeki ifadelerinin dikkat çektiği görülürken, söz konusu raporun bu açıdan skandal niteliğinde olduğu yorumları yapılıyor.

FETÖ'CÜ AKIN İPEK VE TARIK TOROS İNGİLTERE'YE SIĞINMIŞTI

FETÖ'cü isimlere adeta kol kanat gerecek olan raporu yazan bakanlığın bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi İngiltere'ye yapılan vize ve sığınma hakları gibi konularda tek yetkili kurum olması. İngiltere’ye sığınma başvurusunda bulunan bir kişi öncelikle İç Güvenlik birimi olan MI5’in denetiminden geçmesi gerekirken bu raporda FETÖ’cüler için bu zorunluluğun belirtilmemiş olması açıkça İngiltere kanunlarının da çiğnendiği ni gösteriyor. FETÖ'cü Akın İpek ve Tarık Torus İngiltere'ye sığınmıştı.