Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan kriz hakkında ilk ciddi destek bir Afrika ülkesi olan Cezayir'den geldi. Cezayir Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "Devletler arasında çıkması doğal olan sorunların aşılması için ilgili tüm tarafları diyaloğu benimsemeye davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

BAĞIMSIZLIĞA VURGU YAPILDI

Katar'a yönelik "terörizm" suçlamaları sonrası bazı Arap ülkeleri diplomatik ilişkileri kesmiş, ekonomik olarak yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Cezayir ise Katar'ı destekleyen ifadelerin yer aldığı açıklamasında devletler arası bağımsızlığa saygı duyulması ve ülkelerin iç işlerine karışılmamasının altı çizildi.

48 SAAT DOLMAK ÜZERE

Katar'ı teröre destek vermekle suçlayan bazı Arap ülkeleri, Katar'lı diplomatların 48 saat içerisinde ülkelerini terk etmeleri çağrısında bulunmuştu. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı. Türkiye ise ülkeleri diyaloğa davet etmiş, Katar'a yönelik suçlamaları kabul etmemişti.