1 Mayıs'ta yürürlüğe giren düzenleme ile sınırlar esnetilirken, kotayı aşanlar ek ücretler kapıda. Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla hazırlanan adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin düzenleme de ilginç bilgiler göze çarpıyor. Yeni paketlere göre AKN kota seçeneği artık yeni abone olacak kullanıcılara verilmeyecek. Bunun yerine alınan pakette belirtilen miktarın üzerine çıkıldığında ek ücret verilecek. Eksi aboneler ise AKN kapsamında hızları düşerek ek ücret ödemeden ay sonuna kadar kullanmaya devam edecek.

02-08 ARASI KOTAYA YANSIMAYACAK

İnternet kullanıcılarının şebekeden yararlanmaları sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanan uygulamada, AKN olan paketlerde 02.00-08.00 saatlerinde internet kullanımları kotaya dahil edilmeyecek. Sabit genişbant internet hizmetinde indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre eski abonelerde AKN sınırlaması geçildiğinde aşağıdaki gibi hızlar düşürülecek. Bu yeni uygulama ise 31 Aralık 2018 tarihinde tamamen kalkacak.

TÜRK TELEKOM BEKLENİYOR

Piyasada bulunan bazı şirketler AKN'siz, sınırsız paketleri için reklamlara başlarken Türk Telekom gibi piyasaya hakim olan firma ile diğer firmaların AKN'siz paketlerini henüz açıklamadığı görülüyor.