ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı tarafından her yıl açıklanan ve üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerini belirlemelerine yardımcı olan üniversiteler dünya genel sıralaması ve bilim alanı sıralaması belli oldu.

KTÜ SADECE 4 ALANDA SIRALAMAYA GİREBİLDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi açıklanan listelerde sadece 4 alanda dünya sıralamalarına girebildi. URAP Laboratuvarı’nın 41 bilim alanında son 5 yılın akademik performanslarına göre yaptığı sıralamada KTÜ’den İnşaat Mühendisliği, Mühendislik, Tıp ve Sağlık ve Makine Mühendisliği alanlarında dünya sıralamalarında yer alabildi. Açıklanan tüm alanlarda Türkiye'den hiç bir üniversite ilk sıralarda yer bulamadı.

KTÜ İnşaat Mühendisliği dünyada 305 Türkiye’de 3. , Mühendislik dünyada 774. Türkiye’de 10. , Tıp ve Sağlık dünyada 902. Türkiye’de 19. Ve Makine Mühendisliği dünyada 417. Türkiye’de ise 3. Sırayı aldı. ODTÜ 41 alanın 17’sinde dünya sıralamasına girerken  İTÜ 14 alanda, Gazi 13 alanda, Hacettepe 12 alanda, İstanbul ve Ankara 10 alanda, Ege 9 alanda, İ.D Bilkent 8 alanda, Erciyes 7 alanda, Dokuz Eylul, Ataturk ve Marmara 6 alanda sıralamaya girmeyi başardı.