18 maddelik anayasa değişikliği oylamasında oyların yüzde 51.4 ü evet şeklinde çıktı. Kabul edilen bu düzenlemeler arasında 3 maddenin hemen yürürlüğe gireceğini belirtelim. Bu maddeler ışığında Hakimler Savcılar Kurulu, 30 gün içerisinde yeniden yapılandırılacak, askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanı’nın partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek. 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI GELİYOR

Değişiklik maddeleri arasında en dikkat çekici ve önemli olanı cumhurbaşkanının bir siyasi partiye üye olabilmesi gösteriliyor. Anayasa'nın 101. maddesinde yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucusu olduğu AK Parti'ye üye olabilecek. İlgili madde de değişiklik öncesi "Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir" ifadeleri yer alıyordu. Bu cümle anayasadan kaldırıldı.

HSYK DEĞİŞİYOR

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısında değişikliğe gidilecek. akimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değişecek. Değişiklik bununla sınırlı değil. Kurulun üye sayısı 23'ten 13'e, daire sayısı da 3'ten 2'ye düşecek. HSK'nın Adalet Bakanı ve müsteşarı kurulun doğal üyesi olarak kalacak. 4 üyeyi cumhurbaşkanı seçecek, 7 üye ise, Meclis tarafından seçilecek. Üyeler, 4 yıl için seçilecek, süresi biten üyeler bir kez daha seçilebilecek. Kurulun yeni üyeleri 30 gün içinde seçilecek.

ASKERİ ÜYELİKLER İPTAL

Anayasa Mahkemesi'nde görevli 2 askeri üyenin görevine referandum sonucuna göre son verilecek. Üye sayısı 17'den 15'e indirilecek.