Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ABD ile Suriye'de varılan hava sahasına yönelik iletişim anlaşmasının askıya alındığı bildirildi. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise ABD'nin dün Suriye ordusuna ait bir uçağı vurmasını 'saldırgan bir eylem ve teröristlere yardım' olarak niteleyerek yaşananların tekrar edilmesi halinde misilleme yapabileceklerini söyledi.

TERÖRİSTLERE YARDIM EDİYORLAR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov açıklamasının devamında bu saldırgan eylemin uluslararası hukukun ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirterek ABD'nin bu hamlesiyle teröristlere yardım ettiğini vurguladı. Ryabkov açıklamasında "Suriye ordusunun vurulma olayını endişe ile karşıladık. Suriye ordusuna yönelik bu doğrudan saldırı, tehlikeli bir gerginliğe götürecek bir adım. Washington'ı gelecekte bu gibi yöntemleri kullanma konusunda dikkatli olması yönünde uyarıyoruz" yorumunda bulundu.

ABD, Suriye rejimine ait savaş uçaklarının PKK mevzilerine saldırması üzerine söz konusu uçağı düşürmüştü. Geçtiğimiz günlerde ABD'li resmi yetkililerin PKK'lı yetkililer ile bir araya gelerek Rakka ve çevresindeki doğal kaynakların geleceği konusunda anlaşmaya varması da Rusya'nın tepkisini çekmişti.