Suudi Arabistanlı ve Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerin, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'ya, Katar krizinde kendi tarafında olmaları ve Katar ile diplomatik ilişkileri kesmeleri için 80 milyon dolar rüşvet teklif ettiği fakat Somali yönetiminin bu teklifi reddettiği ortaya çıktı. 

Middle East Monitor'da yer alan habere göre Suudi yönetiminin, körfezi etkileyen krizin çıktığı ilk anlarda, uzun süre Somali yönetimine baskı uyguladığı öğrenildi. Söz konusu baskı içerisinde Somali ülkesine yönelik finansal yardımların durdurulması da yer alıyordu. Yaklaşık 6,2 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı Somali'de hükümet baskılara rağmen Katar ile ilişkilerini askıya almayı reddetti.

Suudi Arabistan yönetimi Katar ile ilişkisini kesene kadar Somali'ye yaptığı finansal yardımlarını durdurduğunu duyurmuştu. Söz konusu gelişmeler hakkında Somali yönetimi "Somali bu sorunun Arap Ligi ve İslam İşbirliği Teşkilatı aracılığıyla kurulacak diyalog yoluyla çözülmesini umuyor" açıklamasında bulundu. Somali, Türkiye'nin en çok yardım gönderdiği ülkelerden biri olarak biliniyor.