Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Manisa'ya giderek gelişmeler hakkında bilgi alırken, kamuoyunu aydınlatmak için basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Işık, söz konusu olayın gerçekleştiği akşam yemeğinde 5 740 askerin yemek yediğini, gıda zehirlenmesine yakalanan asker sayısının ise 590 olduğunu açıkladı. Işık hiç bir askerimizin yoğun bakımda olmadığını, hayati tehlikesi olan bir askerin bulunmadığını belirtirken; hastaneye 590 askerden 372 sinin sevk edildiğini, 72 askerin ise hala hastanede tedavisine devam edildiğini bildirdi.

YEMEK FİRMASIYLA ANLAŞMA FESHEDİLDİ

Milli Savunma Bakanı Işık, ilk değerlendirme sonuçlarına göre suda herhangi bir sorun olmadığını, olay nedeniyle yemek firmasıyla olan anlaşmanın feshedildiğini açıkladı. Işık açıklamasında "Yemek dışındaki olasılıklar da değerlendiriliyor. 21 mayıstaki olayda yemekte salmonella bulundu." ifadesini kullandı.

SALMONELLA BAKTERİSİ NEDİR

Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir. Salmonella türleri hareketlidir, hidrojen sülfür üretirler.