2.5 yıl boyunca PKK saflarında olan Ezidi militan güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemezken, PKK saflarında kaldığı dönemde yaşadıklarını bir bir anlattı. DEAŞ'in 2014 yılının Ağustos ayında Sincar bölgesinde yaşayan Ezidilere saldıurması sonrası oluşan güvenlik boşluğundan yararlanan PKK'nın eline düştüklerini belirten Ezidi militan, örgütün askeri kamplarında bu zamana kadar akfit olarak görev yaptığı itiraf etti. Ezidi militan terör örgütü PKK'nın gerçek yüzünü bu kamplarda gördüğünü söylerken, diğer Ezidilerinde benzer şekilde yavaş yavaş uyanmaya başlkadığını ifade etti. Ezidi militan, PKK'nın Ezidileri kandırmak için DEAŞ ile savaşıyormuş gibi imaj vermeye çalıştığını vurguladı.

DEAŞ İLE PKK GİZLİCE GÖRÜŞÜYOR

Ezidi militan açıklamasında "PKK, Şengal (Sincar) ilçe sınırlarında bazı bölgeleri ele geçirmek için DEAŞ ile anlaştığını fark ettim. PKK, Ezidi Kürtleri tatmin etmek için, DEAŞ'ın bazı bölgelerden anlaşmalı bir şekilde geri çekilmesini istedi. Bu şekilde DEAŞ ile savaşıyor imajı vermeye çalıştı." ifadelerini kullandı. Ezidi militan ayrıca terör örgütü PKK'nın küçük çocukları alarak kamplara götürdüğü ifade etti.

Terör örgütü PKK, Suriye bölgesinde DEAŞ'ın bıraktığı bölgeleri savaş almadan alması iki örgütün iş birliği olarak yorumlanmıştı.