Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü kanala yaptığı açıklamada referandum sonucunu değerlendirdi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın halk oylamasını takip etmek üzere gönderdiği gözlemcilerin terör örgütüyle yakın ilişkileri olmasına değinen Erdoğan AGİT'te tepki gösterdi. Yeni sistemin halkın seçtiği kişinin despot olmayacağını garanti edip etmediği sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıktan diktatör çıkmayacağını söyleyerek "15 Temmuz örneğin bu ülkede başarıya ulaşsaydı, başarılı olabilseydiler o zaman işte bu ülkeyi bir diktatör tehdidi kapsayabilirdi." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sonuçları sonrası yapılacakları da tekrar etti. Cumhurbaşkanı'nın artık partisinden istifa etmesine gerek kalmadığını söyleyen Erdoğan daha önce 3 daireden oluşan Hakimler Savcılar Kurulu'nun şimdi 2 daireden oluşacağını, bunun dışında 2019'a kadar herhangi bir şey yapılmayacağını, 2019'da hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı için seçime gidileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, referandumu takip eden gözlemcilerin terör örgütü PKK ile daha önce bir araya geldiklerini ve terör örgütünün paçavrası ile fotoğraf çektirdiklerinin kamuoyuna yansıdığını söyleyerek "Bakın şu anda benim elimde terör örgütlerinin temsilcilerinin resimleri var. Bunlar nasıl çalışmışlar, nasıl bunlara destek vermişler ki biliyorsunuz PKK terör örgütü olarak Avrupa Birliği'nde kabul edilmiş bir örgüttür. Bu şahıs Avrupa Konseyi'nin parlamenter olarak bir üyesidir ve bunu bize AGİT gözlemcisi olarak gönderdiler Türkiye'ye. Halbuki bu adamların bağımsız olarak rapor düzenlemesi lazım. PKK bayrağını elinde tutan böyle bir adam bağımsız olarak nasıl rapor yazacak, yazabilir mi? Bu adam maalesef bir terörist olarak burada raportörlük görevini yapıyor, geliyor Türkiye'ye buradan rapor tutuyor ve bunun tuttuğu rapor bağımsız olacak, bu mümkün mü? Değil. Bakın aynı şahıs, buyurun, hayır kampanyası yapıyor. Nerede? Almanya'da. Biz böyle bir şahıstan bağımsız bir gözlemcilik görebilir miyiz? Göremeyiz. Şimdi bunu söylediğimiz zaman Batı rahatsız oluyor." açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Trump'ın "sizinle çok önemli işler yapacağız" sözlerini kullandığını ve bu sözler sonrası Trump döneminden umudunun arttığını söyledi.