Kendi ülkesinde oldukça sıkıntılı günler geçiren ve "azledilmesi olasılığı" konuşulan ABD Başanı Trump, ilk yurt dışı seyahati kapsamında Suudi Arabistan'a gitti. Obama döneminde İran ile yaşadıkları sorunlar nedeniyle ABD ile arası "limoni" olan Suudiler, Trump için çok özel bir karşılama düzenlerken, iki ülke arasında 110 milyar dolarlık anlaşma imzalanması güne damgasını vurdu.

9 GÜNLÜK GEZİ, FARKLI ÜLKELER

Göreve başladıktan sonra ilk yurt dışı ziyareti kapsamında dün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a ayak basan Trump, ülkesinden tam 9 gün ayrı kalacak. Trump bu sürede Suudi Arabistan, İsrail ve Filistin’de temaslarda bulunacak, ardından Vatikan’a gidecek. Trump daha sonra Brüksel'e geçerek NATO zirvesine katılırken, oradan da G7 zirvesi için İtalya'nın Sicilya bölgesine hareket edecek.

FİRST LADY BAŞÖRTÜSÜ TAKMADI

2015 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın Suudi Arabistan’a giderken başını örtmemesini eleştiren Trump'ın eşi Melania’nın bu son gezide altın renkli kalın kemerli, dökümlü siyah bir tulum tercih ettiği görülürken, başörtüsü takmaması dikkatlerden kaçmadı.

DEV SİLAH ANLAŞMASI

İki ülke açısından önemi hayli yüksek olan ziyarette iki ülke arasında 110 milyarı silah satışı olmak üzere 380 milyar dolarlık işbirliği anlaşması imzalandı. Konu hakkında bir yetkili “İran tehdidi karşısında savunma ekipmanı ve hizmetlerinden oluşan bu paket Suudi Arabistan ve Körfez bölgesinin uzun vadeli güvenliğine destek verecek” açıklamasında bulundu. Silah satışı pazarlığında Trump'ın damadının yer aldığı iddia edilmişti.