DEAŞ ile mücadele adı altında Suriye'ye gelen ABD ile Rusya son gelişmeler sonrası karşı karşıya geldi. İttifak kurup, DEAŞ'e yönelik operasyonlar düzenleyen Rusya, ABD ve İran gibi ülkeler son gelişmeler sonrası Suriye konusunda tüm ilişkileri askıya aldı. Savaşın etkisi uzun süredir devam ederken, 2011 yılından bu yana Esad rejimi de kontrolü ele almaya çalışıyor. İran destekli örgütler ve Rusya'nın desteğini arkasına alan Esed rejimine ait bir uçak geçtiğimiz günlerde ABD tarafından düşürülmüştü. Bölgede birçok uluslararası gücün etkilik gösterme çabasından en çok etkilenenler ise sivil vatandaşlar.

ABD PKK'YI DESTEKLİYOR

Suriyeli kaynaklara göre yaşanan son gelişmeler sonrası ülkede yeni bir döneme girildiği kesin. Rakka’dan sonra tüm dikkatler Deyr ez Zor, Mayadin ve Abukemal bölgelerine çevrilecek ve kim buradan DEAŞ’ı atmayı başarırsa Irak-Suriye sınırındaki büyük bir alanı ele geçirmiş ve kontrol altına almış olacak. Bu bölgenin en önemli yanı zengin petrol yataklarına sahip olması. ABD ile PKK bu konuda anlaşmışa benziyor; ABD bu bölgede operasyon yapması için PKK'ya açık destek veriyor.

ABD - RUSYA GERİLİMİ BÜYÜYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin Esed rejimine ait SU-22 savaş uçağını düşürmesinin ardından, kendi hava kuvvetlerinin etkin olduğu bölgelerde uçan herhangi bir cismi hedef olarak göreceğini duyurdu. Bu açıklama sonrası ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, kendilerini koruyacaklarına olan güvenlerinin tam olduğunu söyledi.