Tunceli'de düşen ve 12 kişinin şehit olduğu Sikorsky S-70 tipi Blackhawk helikopter enkazı kara saplanmış şekilde bulundu. Yoğun sis ve kar nedeniyle ekiplerin zorlukla ulaştığı enkazdan ilk gelen bilgiler sonrası Tunceli Valiliği 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personelin şehit olduğunu açıklamıştı.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu hakkındaki gelişmeleri "12 kişilik yolcu artı mürettabatla birlikte saat 11:35 itibariyle Tunceli Pülümür dağ yolundan kalkışını gerçekleştirdi. Ondan önce hem Kartal ve hem Nazımiye’den gerekli personelleri aldı ve Tunceli Pülümür dağ yolundan kalktıktan sonra da 11:43’te kendisiyle tüm irtibatlar kesildi. Yerin Sarıgül köyü etrafında olduğu tespit edildi. 2500 metre yükseklikte gerek hava koşullarının hem kar hem yoğun yağmur hem de ilk önce 1 kilometreden başlayan ve 300 metreye kadar düşen görüş mesafesi darlığı yüzünden helikopterle gidilemedi. 2,5 saatlik tırmanma sonucunda, İl Jandarma Komutanımız Tekin Aktemur, 4 timimiz uçağın enkazına 16:34 sıralarında ulaştılar" açıklamasında bulundu.

GÖRGÜ TANIKLARININ İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Helikopterin yere çakıldığı ve ters döndüğü bilgileri gelirken olay hakkında yetkililer "Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar. Kocatepe köyünün arka kısmı Ovacık ilçesi. Bölge sarp ve kayalık bir alan, halen karla kaplı" sözlerini kamuoyuna aktarmıştı.