Avrupa Birliği ile son dönemde yaşanan gerilim farklı bir boyuta taşınmış gibi gözüküyor. Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde alınan karar ile Türkiye 2004 yılında çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alınacak. Gerekçe olarak ise insan hakları gösterildi. 

DIŞİŞLERİ SERT TEPKİ GÖSTERDİ

AKPM'nin haddini aşan kararına Dışişlerinden tepki geldi. Dışişeri Bakanlığı tarfafından yazılan açıklamada "AKPM'de izlenmesi gereken yerleşik usüllerin dışında siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı şiddetle kınıyoruz. Denetim kararı Türkiye'nin darbe girişimi sonrasında Avrupa Konseyi ile kesintisiz yürüttüğü yapıcı işbirliğini de gözardı etmiştir. Bu durum Türkiye'yi AKPM ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye mecbur bırakacaktır" sözlerine yer verildi.

İBRAHİM KALIN SİYASİ OPERASYON SÖZLERİYLE ÖZETLEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın AKPM'nin söz konusu oylamasının siyasi bir operasyon Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın AKPM'nin söz konusu oylamasının siyasi bir operasyon olarak nitelendirilirken, AKPM toplantısında ‘Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi' başlıklı rapor ve ilgili karar tasarısı onaylandı. Raporda darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan önlemlerin demokratik zemini oldukça bozduğu iddia edildi. 

 

BAĞLAYICI DEĞİL

AKPM'nin almış olduğu karar Avrupa Birliği nezdinde belirleyici/bağlayıcı değil.