hanimkizhande @ gmail.com

Bir cumaya daha kavuşmanın huzuru var bugün içimde. Her cuma günü bir sonrakine kavuşabilmek için dua ediyorum çünkü. Sizler de umarım benim gibi hissediyorsunuzdur ya da böyle hissetmenizde aracı olmuşumdur.

Bir seneyi aşkın bir süredir yazılarımı okuyorsunuz. Biliyorum, aranızda beni ilk yazımdan beri takip edenleriniz, yorumlarını esirgemeyenleriniz var. Bu durumdan oldukça memnun olduğumu belirtmek isterim. Karşıt görüşleri de yandaş görüşleri olduğu kadar memnuniyetle dinledim, okudum. Çünkü karşıt fikirlerin olmadığı yani herkesin aynı şeyleri düşündüğü toplumlarda üretim olabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden fikir alışverişine açığım. Lütfen görüşlerinizden beni de haberdar etmeye devam edin.

Eveet, bir sene geçmiş gitmiş. Neler yazdım, hangi konuları ele aldım diye şöyle gerilere doğru dönüp baktım. Tüm yazılarımda “Bunu kesinlikle kaleme almalıyım.” hissini, ki bu deyim çok eskilerde kaldı, yaşadım. Çoğunda sayfalarca yazdım sildim, ki bu doğru çünkü bazı yazılarımı not defterimde topladığım yazılardan oluşturdum, bazılarını sayfalarca A4 kağıdına, bazılarını da şu andaki gibi bilgisayarda yazdım. Tatilde miyim, internet çekmiyor mu, bilgisayar yok mu, gece mi gündüz mü diye düşünmedim. Düşünmeyi, irdelemeyi, doğrusunu aramayı hepsinde denedim. Zaten beni yazmaya iten de buydu ya...

İlk yazımdan bu tarafa her zaman okuyucularıma doğruluğuna adım kadar emin olduğum mevzulardan bahsettim. Büyük küçük hiç kimseyi kötü alışkanlıklara, harama yönlendirmemeyi görev bildim. Bunu kendim için değil Allah için yaptım. Çünkü bizim ülkemizde “Her koyun kendi bacağından asılır.” diye bir atasözü ve” Bana ne ötekinden berikinden.” minvalinde umursamaz bir tavır vardır.  Ben tam aksine hiç kimseyi görmezden gelmek istemedim. Herkesin doğruyu, iyiyi ve güzeli bir de benden okumasını istedim.

Peki ne mi değişti? Belki hiçbir şey. Belki de her şey. Her koyun kendi bacağından asılır diyenler için hiçbir şey değişmedi elbette. Ancak batılla mücadele edenler için her an her şey değişebilir.

Ailelerin Bilinçsizliği Üzerine başlıklı yazımda bahsettiğim kişiler hayatlarına aynı şekilde devam ediyor olabilirler. Belki benim gücüm o kişileri değiştirmeye yetmedi ama çocukları küçük yaşta içkiye alıştırmanın ne kadar vahim bir durum olduğunu burada rahatça, çekinmeden anlatabiliyor olmak çok güzel bir duygu. İyi Noeller, İnternet Bağımlılığı,Özgürlük ve Dayatılan ÖzgürlükBetonlar Arasında Sıkışan Hayaller ve Her Çağda Kadın başlıklı yazılarımı da aynı hissiyatla yazmıştım.

Bu kadar uzun bir girizgâhtan sonra asıl mevzuya geleyim. Geçenlerde Instagram’da  dolaşırken mumlu, kuş kanatlı, küreli, üzerine yıldıza benzer şekiller çizilmiş defterli bir sponsorlu fotoğraf gördüm. Şaşırdım; çünkü önüme böyle bir fotoğraf çıkmamıştı daha önce. Sonra fotoğrafın altındaki yazıyı okudum ve anladım ki reklamı veren kişi büyü yapıyor, bozuyor. Evet, evet aynı okuduğunuz gibi. Maalesef. Daha da kötüsü reklamı yapan kişi müşterisiyle arasındaki yazışmanın fotoğrafını paylaşmış. E baktım tabi yazışmalara. Müşteri diyor ki “Yaptığından çok memnun kaldım. Çevreme önereceğim.” … Sonra düşündüm de insanoğlu iki elini açıp yer ve zaman fark etmeksizin yaratıcısına dua edebilecekken umudu haram yollarda arıyor. Hem de korkmadan, çekinmeden. Bence durumu bu hale getiren yine bizleriz. Çünkü bizler doğruları haykırarak söylemek varken birileri bizleri eleştirir diye sessiz sedasız köşemizden izliyoruz olup bitenleri. Bundan dolayıdır ki önceleri kötü alışkanlıklar örtülü şekilde, gizli kapaklı yapılırken şimdilerde ayyuka çıkıyor ve seni, beni, bizi geçtim; hepimizi zehirliyor. Meşrulaşıyor. Normalleşiyor. Biliyorum ki bu durum benim gibi düşünen insanların canını sıkıyor. Bu yüzden sizlere buradan ulaşıyor ve sizleri insanları doğru yola sevk edecek fikirlerinizi herkese haykırarak anlatmaya davet ediyorum.

Bu imanla küfrün mücadelesidir. Mücadele hiç bitmeyecek, bitmesin de zaten. Çünkü mücadele bittiği an, bittiğimiz andır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.                                                                                                                               

Allah’a emanet.

Hayırlı cumalar.

 

Bahsettiğim yazılarımı aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

"Ailelerin Bilinçsizliği Üzerine" https://goo.gl/3NxBrV

"İyi Noeller" https://goo.gl/y2VZQm

"İnternet Bağımlılığı" https://goo.gl/nKYboe

"Özgürlük ve Dayatılan Özgürlük" https://goo.gl/5XtkHP 

"Betonlar Arasında Sıkışan Hayaller" https://goo.gl/fb3fph

"Her Çağda Kadın" https://goo.gl/uuDHTT