ilkercicek @ eguncel.net

TURŞU FIÇISI

Bizim fazla kilo diye adlandırdığımız olguyu aslında vücut ne olarak görüyor bunu anlamamız bütün sorunun cevabını veriyor. Vücut; aslında sizin kışında yiyebilme adına yaptığınız turşu bidonları, kavanoz kavanoz reçelleri biriktirmenizle aynı şeyi yapıyor. Kışın da hayatta kalabilme güdüsü. Çok eski zamanlardan genlerimize işlenmiş bu kod bizi yağ depolamaya itiyor. Aslında diğer memelilerle ortak işleyişe sahip bedenimiz yağ depolamayı kendini sıcak tutacak bir araç ve hayatta kalmayı sağlayacak bir besin ambarı olarak görüyor.

İYİ DE BİZ İNSANIZ VE 4 MEVSİM BESİN TÜKETEBİLİRİZ

Evet, haklı bir yaklaşım fakat başından birkaç defa buzul çağ geçmiş ve hayatta kalmayı bir şekilde başarmış organizmaya bunu anlatabilmek için binlerce yıl düzenli olarak aynı refah şartlarında yaşayabilmek gerekir ki bu günümüzde bile mümkün değildir. Bakınız Afrika ülkeleri, bakınız Filistin! Bizim dışarıyı gördüğümüz şekil ile organizmanın dış dünyayı görmesi kesinlikle birbirinden çok farklıdır.

E MADEM YAĞ YAKAMIYORUZ UĞRAŞMAYA GEREK VAR MI?

Tabi ki gerek yok! Gelsin ekler, gitsin kısırlar ve hayat böyle sürüp gitsin. Kış süreci ile başlayan metabolizmanın yavaşlaması, yenilenlerin daha çok yağ olarak depolanması sizi aslında korkutmalı.

İçinizde bir mekanizma aynı şeyleri yiyebilseniz dahi yağ yapma eğiliminde. O halde iki kat dikkatli olunmalı ve daha çok hareket ederek metabolizmayı hızlı tutmalıyız. Sanki biraz doğamıza aykırı bir iş gibi değil mi ?

Kesinlikle öyle. Maalesef çalışma hayatı da tamamen doğamıza aykırı. Gün gelir bir gün doğa ile iç içe yaşamayı başarıp benliğiniz ile bütünleşirseniz, bu yazdıklarımın ne kadar saçma olduğunu idrak edeceksiniz.

Şimdilik hareket ve özellikle akşam yemelerine dikkat.

İlker ÇİÇEK

Bireysel ve Kurumsal Spor Danışmanı

İnstagram: functionaltr

Youtube Kanalı: Functional TRaining